بالی؛ جزیره محبوب توریست های اندونزی
 

 

 

 

 

جزیره بالی جزیره ای کوچک و بخشی از مجمع الجزایر اندونزی است. این جزیره با مناظر دیدنی اش و فرهنگ کاملا متفاوتش، کاملا منحصر از دیگر جزایر اندونزی است. علاوه بر این، این محل جغرافیایی این جزیره در منطقه گرمسیری آن را به عنوان یک جزیره رویای برای تعطیلات تبدیل کرده است. جزیره بالی دارای زمین های کاشت برنج، مناظر زیبا، آتشفشان ها، فعالیت های گردشگری و همچنین جاذبه های گردشگری است. علاوه بر این، دارای جنگل های زیبا، سواحل شنی شیک، آب های آبی گرم، موج سواری و مردمی مهمان نواز است. علاوه بر این، مردم محلی مراسم روزانه مذهبی و بسیاری از کارهای دیگری را انجام می دهند که، باعث می شود تعطیلات شما فراموش نشدنی باشد. در بالی، هنگام مهتاب، روح های بیرون می آیند و بازی می کنند. شما می توانید جشنواره و حتی مراسم خاکسپاری در سراسر جزیره را ببینید. در همین حال، با یک روز خوب و نسیم دریا، تعطیلات رویایی خود را کامل کنید.

 

بالی جزیره خدایان در بهشت، نامیده شده است. علاوه بر این، این یک مقصد توریستی مناسب برای لذت بردن از تعطیلات با خانواده است. این بهشت گرمسیری دارای ترکیبی منحصر به فرد از امکانات توریستی مدرن است که همراه با خرید فوق العاده، گذشته غنی و همچنین سایت های میراث فرهنگی است. مردم بالی، توانسته اند که مذهب هندو را به شکل خیلی جدی و مستمر در این جزیره حفظ کنند، در حالی که مذهب غالب در اندونزی اسلام می باشد؛ آنها از این بابت خیلی به خودشان افتخار می کنند. جشنواره های مردم بالی در معابدی برگزار می شود که به اندازه قصرهای محسور کننده می باشد. در قسمت غربی جزیره، بهترین محل برای غواصی و موج سواری در جزیره می باشد. در حالیکه، قسمت شرقی، یک پناهگاه شگفت انگیز برای خانواده ها، با سواحل شنی زیبا و دریای آرام است.

 

 

 

 

 

جزیره بالی، بر اساس کتیبه باستانی Blanjong؛ نوشته شده در 835 ساکا یا سده 913 است که توسط Sri Kesari Warmadewa Kingdom منتشر شده است که جزیره بالی، Bali Dwipa نامیده می شود. در ضمن، Dwipa به معنای جزیره است. Bali Dwipa، ممکن است توسط تجار سنتی از هند که اولین بار به جزیره می رسد، نام گذاری شده باشد. آنها با استفاده از این پیشنهادات، مردم محلی را با فعالیت های مذهبی ملاقات می کنند (Banten). پایه این رویداد که آنها بالی نامیده اند، Bali Dwipa است.

جزیره بالی، به عنوان مقصد توریستی بین المللی، یک مکان کامل و منحصر به فرد برای بازدید است. در اینجا همه توریست ها می توانند از طریق تفریحات زیادی، مانند گشت و گذار، ماجراجویی، آب گرم، درس های فرهنگی، یوگا، کشتی کروز، گلف و ریلکس کردن در ساحل لذت ببرند.

 

 

 

تاریخچه

 

 

 

مطمئنا بالی از دوران ماقبل تاریخ، ساکنانی داشته است. اما قدیمی ترین آثار دستی انسانی، ابزار سنگی 3000 ساله و ظروف سفالی از دوران Cekik است. از بالی تا زمانی که تاجران هندی با مذهب هندوئیسم به این جزیره نرفته بودند، اطلاعات زیادی در دست نیست، اما اولین شواهد نزدیک به این زمان، کتیبه ها سنگی از قرن 9 می باشد. در آن زمان، کشت برنج تحت سیستم آبیاری پیچیده ای به نام Subak بود، و دیگر پیشروهای مذهبی و فرهنگی وجود داشت که تا به امروز می توان رد آنها و دانش آنها را گرفت. تاریخ، مذهب، فرهنگ و مردم بالی در دوره های زیر به تدریج شکل امروزی خود را گرفته اند:

 

 

 

هــنــدو

 

 

 

آیین هندو، از جاوه و در طول سلطنت شاه Airlangga در مجمع الجزایر اندونزی، پخش شد. شاه Airlangga، یکی از بزرگترین شاه های جاوه محسوب می شود. مادر Airlangga زمانی که او خیلی کوچک بود به جزیره بالی رفت و دوباره در آنجا ازدواج کرد، پس طبیعی بود که پس از به سلطنت رسیدن Airlangga، روابط بین بالی و جاوا بیشتر شود. زبان جاوه ای که به Kawi معروف بود توسط پادشاهان بالی مورد استفاده قرار گرفت، یادبودهای سنگی در Gunung Kawi در نزدیکی Tampaksiring، سندی واضح بر نزدیکی معماری بین بالی و جاوه در قرن 11 می باشد.

پس از مرگ Airlangga، بالی موقعیت نیمه مستقل خود را تا دو قرن بعد هم حفظ کرد تا زمانی که Kertanagara از سلسله Singasari در جاوه به حکومت رسید. Kertanagara، بالی را در سال 1284 فتح کرد ولی حکومت او تا 8 سال بعد که به قتل رسید، دوام آورد. زمانی که جاوه در آشفتگی به سر می برد، بالی استقلال خود را با مرکزیت سلسله Pejeng در نزدیکی Ubud کنونی اعلام کرد و تبدیل به یک حکومت قدرتمند شد. در سال 1343 Gajah Mada، وزیر افسانه ای سلسله Majapahit، پادشاه Pejeng به نام Dalem Bedaulu را شکست داد و بالی بار دیگر تحت نفوذ جاوه ای ها قرار گرفت.

اگرچه Gajah Mada بخش بزرگی از مجمع الجزایر اندونزی را تحت کنترل جاوه آورد، ولی بالی بیشترین میزان قدرت را داشت. در اواخر قرن 14 میلادی، پایتخت به Gelgel در نزدیکی Semarapura (زمانی Klungkung شناخته می شود) امروزی، انتقال پیدا کرد، برای دو قرن بعدی این مکان به عنوان مقر اصلی پادشاهی بالی قرار داشت؛ Dewa Agung.  

پادشاهی Majapahit، به خاطر درگیری بین سلطان هایش از داخل از بین رفت. ولی سلسله Gelgel در بالی، تحت فرماندهی Dalem Batur Enggong، قدرت خود را به سمت شرق همسایه خود جزیره Lombak برد و حتی از طریق تنگه به جاوه رسید.

 

همانطور که پادشاهی Majapahit فرو پاشید، بسیاری از روشنفکران آن به بالی نقل مکان کردند، از جمله روحانی Nirartha، که باعث پیچیده تر شدن مذهب رایج هندو در بالی شد. هنرمندان، رقصندگان، موسیقیدانان و بازیگران نیز در این زمان به بالی گریختند و این جزیره یک انفجار فعالیت فرهنگی را تجربه کرد. بزرگترین و آخرین مهاجرت دسته جمعی بزرگ به بالی در سال 1478 صورت گرفت.

 

 

 

 

 

اروپایی

 

 

 

نخستین اروپایی ها که به بالی رسیدند، دریانوردان هلندی در سال 1597 بودند. این دریانوردان عاشق این جزیره می شوند و حتی زمانی که Cornelius Houtman، کاپیتان کشتی – آماده ترک بالی بود، خدمه حاضر به ترک این جزیره نبودند. در آن زمان، رونق و فعالیت هنری بالی، حداقل در میان افراد سلطنتی، در اوج بود، و پادشاه که دوست Houtman بود، 200 همسر و یک ارابه که دو بوفالو سفید آن را می کشند، و 50 همراه کوتوله داشت. هنگامی که هلندی ها در سال های بعد به اندونزی بازگشتند، آنها علاقه ای به فرهنگ نداشتند و به دنبال سود بودند و دیگر به بالی توجه نداشتند.

 

 

 

 

 

تسخیر هلندی

 

 

 

در سال 1710 که نارضایتی محلی از پادشاهی Gelgel رو به افزایش بود، هلندی ها دست بکار شدند و از سیاست تفرقه اندازی و حکومت کردن، استفاده کردند.

در سال 1846، زمانی که یکی از کشتی های هلندی ها غرق شد ان را بهانه قرار دادند و نیروهای نظامی هلندی را در قسمت شمالی بالی مستقر کردند.

در سال 1894، هلندی ترجیح دادند که از Sasak های Lombak که در برابر راجاهای بالی قیام کرده بودند، حمایت کنند. بعد از چند نبرد خونین، بالی ها در Lombak شکست خوردند، شمال بالی هم که تحت تصرف و اشغال هلندی ها بود، تا مدت های طولانی نتوانست استقلال خود را به دست بیاورد.

یک کشتی چینی در سال 1904 در Sanur مورد حمله قرار گرفت و توسط افرادی از بالی غارت شد. هلندی ها بابت این موضوع از راجا Badung، در حدود 3000 دلار نقره درخواست کردند، که این موضوع از طرف راجا Badung رد شد.

در سال 1906، کشتی های جنگی هلندی در ساحل Sanur لنگر انداختند و علی رغم مقاومت مردمان بالی، 5 کیلومتر به طرف دن پاسار پیشروی کردند. در 20 سپتامبر همان سال، دن پاسار توسط یک ناو جنگی هلندی بمباران شد و هلندی ها آماده حمله نهایی شدند. راجاهای Badung (شمال بالی)، متوجه شدند که نفرات و اسلحه کمتری در اختیار دارند و شکست آنها اجتناب ناپذیر است. با این حال، تسلیم و تبعید، بدترین نتیجه قابل تصور بود، بنابراین تصمیم گرفتند که خودکشی Puputan که راه شریف تری نسبت به جنگ تا حد مرگ بود، را انتخاب کردند. هلندی ها از مردم بالی خواستند تا خود را تسلیم کنند ولی تمامی مردم بالی یکی پس از دیگری دست به Puputan زدند، در این خودکشی دسته جمعی در حدود 4000 نفر از بالی، جان خود را از دست دادند. بعدها، هلندی ها به سمت شرق بالی رفتند و راجا Tabanan را به اسارت گرفتند، اما این راجا هم هم خودکشی را به حقارت تبعید و زندانی شدن، ترجیح داد.

پادشاهی های Karangasem و Gianyar تسلیم هلندی ها شدند و فقط در چند زمینه به آنها توسط هلندی ها قدرت داده شد، اما دیگر پادشاهی ها شکست خوردند و حاکمان آن تبعید شدند. در آخر هم، راجا Klungkung، هم راه Badung را در پیش گرفت و هلندی ها بار دیگر شاهد Puputan بودند. این آخرین مانعی بود که در بالی برداشته شد و تمام بالی تحت فرمان هلند قرار گرفت و بخشی از کمپانی هند شرقی هلند قرار گرفت. اگرچه طول این حکمرانی بر روی بالی بسیار کوتاه بود. در طول جنگ جهانی دوم، اندونزی تحت کنترل ژاپن درآمد.

 

 

 

 

 

استقلال بالی

 

 

 

در 17 آگوست 1945، درست بعد از جنگ جهانی دوم، Soekarno، رهبر اندونزی، استقلال اندونزی را اعلام کرد، اما چهار سال برای متقاعد کردن هلندی ها مبنی بر ترک بزرگترین مستعمره خود طول کشید. در یک تکرار دوباره، مجداد Puputan تقریبا در نیم قرن پیش اتفاق افتاد، یک گروه مقاومت از بالی در جنگ Marga در 20 نوامبر 1946شکست خورد. فرودگاه بالی، Ngurah Rai، به احترام رهبر این گروه مقاومتی نامگذاری شده است. در سال 1949، هلندی ها استقلال اندونزی را به رسمیت شناختند.

فوران بزرگ کوه Gunung Agung در سال 1963 باعث کشته شدن هزاران نفر شد و بسیاری از مناطق جزیره را ویران کرد و بسیاری از مردم بالی را مجبور به مهاجرت به سایر نقاط اندونزی کرد. دو سال بعد، در پی اقدام کودتای کمونیستی، بالی به صحنه برخی از خونین ترین قتل های ضد کمونیستی، در اندونزی تبدیل شد. باعث تمام این خونریزی ها، یک سری تمایلات عرفانی برای تطهیر کردن سرزمین شیطان بوده است، اما این تنها دلیل این کشت و کشتار نبود، بلکه برنامه های افراطی اصلاحات اراضی و ممنوعیت سیستم Caste (طبقه بندی مردم) که تهدیدی برای ارزش های سنتی مردمان بالی بود. این وحشیگری در قتل مردم، کاملا متضاد ملایمت و مهربانی کلیشه ای مردم بالی بود و بسیار تکان دهنده.  

 

 

 

 

بالی مدرن

 

 

 

رونق گردشگری، که در اوایل دهه 1970 آغاز شد، تغییرات زیادی را به بار آورد و به پیشرفت در جاده ها، ارتباطات راه دور، آموزش و سلامت کمک کرده است. اما همین گردشگری دارای تأثیرات نامطلوب محیط زیست و اجتماعی بوده است، فرهنگ منحصر به فرد بالی ثابت شده است که به شدت انعطاف پذیر است. در دهه 1990، مردم بالی عمیقا با گردشگری مخالفت کردند و برخی از تحولات گردشگری بحث برانگیزی وجود دارد که نشان می دهد مردم بالی، نقش فعال تری در توسعه جزیره بالی ایفا می کنند.

بالی، مانند بسیاری از مکان ها، تحت تاثیر سیاست های جهانی قرار گرفته است. در اکتبر سال 2002، دو انفجار همزمان بمب در کوتا – در یک ناحیه که گردشگر زیادی دارد - بیش از 500 نفر مجروح و یا کشته شده بودند. صنعت توریستی جزیره به شدت ضربه خورد. این مسئله تا سال 2005 بهبود پیدا کرد، تا اینکه در ماه اکتبر سال 2005، بمب گذاری بیشتر شد، هرچند با تلفات کمتر. با این حال، بمب ها باعث کاهش شدید توریست ها شد و بالی را مجبور کردند نقش خود را در ژئوپلتیک (سیاست جغرافیایی) جهان، بهتر بازی کند.

 

کلمه کلیدی: بلیط خارجی

 

 

 

 

فرهنگ بالی با مذهب و آداب و رسوم منحصر به فرد هندو

 

 

 

فرهنگ بالی بسیار پیچیده است و بر اساس مذهب هندو منحصر به فرد می باشد. دین اصلی که در بالی وجود دارد، یک نوع هندوئیسم است که به نام Agama Hindu Dharma شناخته می شود، که خود این مذهب هندو شامل برخی از فرقه های مذهبی است، اما در بالی همه مردم از فرقه، Hindu Ciwa هستند. دو ادیان (هندو و بودایی) از جاوه شروع شده اند و در بعضی از زمان ها، در طول قرن 8 تا 16 از هند گسترش پیدا کرده اند. نماد اصلی هندوئیسم بالی، Swastika یا چرخ خورشید است. اعتقاد مهم این است که عناصر طبیعت تحت تأثیر ارواح قرار گرفته و آرام می شوند. پیشکش ها (Sesajen) از محصولات کشاورزی ساخته شده است. اعتقاد بر این است که کوه Agung جایگاه خدایان و اجدادشان است. از آنجا که به عنوان مادر کوه ها نامیده می شود، به شدت در نز مردمان بالی بسیار مقدس است.

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ مذهب هندو بالی

 

 

 

دین Bali Hindu Dharma در این جزیره بر اساس سه اصل است: Desa (محل)، Kala (زمان) و Patra (شرایط محیط). پنج ستون ایمان، هندوئیسم را تصدیق می کند.

  • اول: آنها به یک خداوند متعال (Sang Hyang Whidi Wasa) اعتقاد دارند.
  • دوم: آنها به روح به عنوان اصل جهانی زندگی و آگاهی (Atma) معتقدند.
  • سوم، اعتقاد به بهره برداری از اعمال خود هستند (Karma Pala).
  • چهارم، به چرخه زندگی و مرگ و انتقال روح از جسم مرده به جسمی تازه و تکرار زایش و مرگ (Samsara) معتقدند.  
  • پنجم، آنها به رهایی از چرخه Samsara با جدایی از حس من ‌بودگی و یکی‌ شدن یا جذب شدن در هستی والاتر (Moksa) قابل دستیابی است

 

 

 

 

 

 

تشریفات مذهبی هندو بالی

 

 

 

آیین های مذهبی بالی، شامل مراسم انسانی (Manusa Yadnya)، مراسم مردگان (Pitra Yadnya)، آیین های خدایان یا آیین های معبد (Dewa Yadnya)، آیین های نیروهای شیطانی (Buta Yadnya) و آیین های مقررات (Rsi Yadnya) است. آب مقدس، آتش، خاکستر، غازها، اردک، تخم مرغ و درخت Dabdab، به عنوان عناصر خالص و پاک مورد استفاده در مراسم هستند.

بالی ها بسیار مذهبی هستند و هیچ روزی بدون پیشکش به خدایان را نمی گذارند. این پیشکش های روزانه - Banten نامیده می شود بخش عمده ای از زندگی مردم بالی است. شما این پیشکش ها را تقریبا در همه جا در هنگامی که در تور بالی هستید، مشاهده خواهید کرد. این پیشکش ها معمولا از گل، سیگار، کوکی ها، برنج و حتی گاهی اوقات پول درست شده است. این عناصر در واقع اینکه چه چیزهایی هستند، به اهمیت چگونگی تهیه و پیشکش کردن آنها مهم نیستند. بنابراین، این پیشکش ها به ارواح خوب برای شادمانی آنها داده می شود، همانطور که این پیشکش ها به ارواح سرگردان و نا آرام برای تسکین آنها داده می شود.  

 

 

 

 

 

 

فرهنگ و سبک زندگی اجتماعی بالی

 

 

 

مردمان بالی، افرادی با رفتار دوستانه و صمیمی هستند که در زندگی روزمره خود، به صورت اجتماعی زندگی می کنند. در سرمشاری که در سال 2001 انجام شد، جمعیت بالی در حدود 3.156.392 نفر بود. مردمان بالی در طول تاریخ این جزیره همیشه در این جزیره اقامت نداشتند و در سرتاسر اندونزی پخش شده اند. علاوه بر این، نژاد بالی، گروهی از جامعه است که با آگاهی و یا یکپارچگی فرهنگ با یکدیگر متحد شده اند. رسم و رسوم مردمان بالی، با خیلی از صورت های زندگی اجتماعی یکی شده است. یکی از این رسم و رسومات شامل دعا خواندن در معابد، یا جمع شدن همگی در یک منطقه خاص و غیره. اگر مردمان بالی، یک همچین جامعه ساختارمندی را طرح ریزی نمی کردند، قادر نبودند، اقتصاد کشاورزی به شدت پیچیده خود را برای قرن های زیادی حفظ کنند.

 

 

 

 

 

سیستم سازمان اجتماعی قوی

 

 

اساس این ساختار اجتماعی Subak و همچنین Banjar نامیده می شود. هرکسی که صاحب یک مرزعه برنج کاری است، باید به Subak در روستای خود بپیوندد. وظیفه Subak این است که چه کسی برنج را می کارد و چه زمانی این کار انجام می دهد (کاشت باید متناوب صورت گیرد تا آفت به حداقل برسد). علاوه بر این، Subak تضمین می کند که تمام کشاورزان سهم مناسبی از آب آبیاری را دریافت می کنند. از آنجا که، سردسته Subak، Bekaseh نامیده می شود که مسئولیت دارد که تمامی قوانین بر پایه عدالت و درست اجرا شود. علاوه بر این، دیگر ساختار مهم جامعه Banjar است که تمام جنبه های دیگر زندگی بالی را سازماندهی می کند که، شامل ازدواج، مراسمات، خدمات اجتماعی، جشنواره ها و غیره است. هنگامی که یک نفر (مرد یا زن) ازدواج کند، انتظار می رود که عضو سازمان Banjar شود. بنابراین، او (مرد یا زن) باید در امور اجتماعی شرکت کند. جلسات در یک ساختمان بزرگ در هوای آزاد به نام Bale Banjar برگزار می شود.

 

 

 

 

 


 

 

 

طبیعت و جغرافیای بالی

 

 

 

جزیره بالی، به لحاظ جغرافیایی در مجمع الجزایر اندونزی و هم ردیف جزایر دیگر مانند Java، Lombok و Flores واقع شده است. این یکی از استان های اندونزی است که بین جزیره Java و جزیره Lombok قرار گرفته است، که از شمال با دریای بالی محصور شده است (Laut Bali)، در شرق به تنگه Lombok می رسد، در جنوب هم به اقیانوس هند می رسد و در غرب به تنگه بالی می رسد. استان بالی، پنج جزیره را پوشش می دهد مانند جزیره بالی، جزیره Nusa Penida، جزیره Nusa Lembongan، جزیره Nusa Ceningan و جزیره Menjangan. محدوده این جزیره حدود 632.86. 5 کیلومتر مربع است. بالی بر اساس حکومت، شامل 8 ناحیه، 53 زیر ناحیه و 674 روستا است.

جزیره بالی یک منطقه استراتژیک است زیرا این منطقه جزیره جاوه را به سایر جزایر در سمت شرق جزیره بالی (Nusa Tenggara) متصل می کند. بالی بین آسیا و استرالیا واقع شده است. از لحاظ جغرافیایی در مرکز بالی، رشته کوه های پراکنده ای وجود دارند از جمله کوه Agung (3.142 متر) Gunung Batur (1.717 متر)، کوه Abang (2.152 متر) و کوه Batukaru (2.276 متر) که گسترش یافته است. در کنار این کوه ها، بالی نیز دارای دریاچه هایی مانند دریاچه Batur (1.605 هکتار)، دریاچه Beratan (375.6 هکتار)، دریاچه Buyan (336 هکتار) و دریاچه Tamblingan (110 هکتار) است.

 

 

 

 

 

آب و هوای بالی

 

 

 

جزیره بالی یک منطقه استوایی است که تحت تاثیر دو فصل در سال است که فصل خشک فصل و مرطوب است. دما حدود 24 درجه سانتی گراد و 30 درجه سانتیگراد است و رطوبت در حدود، 79 درصد است.

 

 

 

 

 

بهترین زمان مسافرت به بالی

 

 

 

فصل خشک بالی از ماه های آپریل تا سپتامبر (اواسط فروردین تا اوایل مهر)، و روزهایی رو انتخاب کنید که با آسمان آبی و آفتاب مشخص شده باشد. ماه های می، جون و سپتامبر (اواسط اردیبهشت تا اوایل مهر)، احتمالا بهترين زمان براي تور بالی است چرا كه آسمان آبی و آفتابی است ولی تعداد مسافرين خیلی زیاد نیست، و ساحل های محبوب Jimbaran، Sanur و Seminyak بسيار پر جمعیت نيستند.

فصل مرطوب و بارانی بالی در بین ماه های اکتبر و مارچ (اوایل مهر تا اواسط فروردین سال بعد) است، اما ما درباره باران های گرمسیری مختصر به جای روزهایی که دائما باران های موسمی می بارد، صحبت می کنیم. دما در بالی نسبتا ثابت است و از 26 درجه سانتی گراد تا 29 درجه سانتیگراد متغیر است، گرچه در مناطق مرکزی و در اطراف Ubud و کوه هایی مانند Mt Batur، هوای سردتر و بارندگی بیشتری را به نسبت مناطق ساحلی، می توان تجربه کرد.

 

 

 

 

 

 

بالی - چه وقتی بریم؟

 

 

 

این که آیا شما با سواحل وحشی بالی، دشت هایی که پر از مزارع برنج زیبا و درخشان هستند و یا معابد شگفت انگیز خود شما را وسوسه کرد، خواهید دید که بالی جایی است که از، مجموعه ای از مناظر تشکیل شده است که مطمئنا از آن لذت می برید! فصل خشک در اینجا از آپریل تا سپتامبر (اواسط فروردین تا اوایل مهر) طول می کشد و باران های موسمی در ماه اکتبر (اوایل مهر) آغاز می شود و در ماه مارچ (اواسط فروردین سال بعد) به پایان می رسد. با این حال، در بین این دو فصل، شما می توانید آسمان آبی روشن و آفتاب زیادی را انتظار داشته باشید، بنابراین تور بالی در این زمان بسیار لذت بخش تر خواهد بود.

 

 

 

 

 


برای مشاهده آفرهای تور بالی کلیک کنید!


 نظرتان را بنویسیدمنو