مواردی که برای دریافت پاسپورت باید بدانید
اخذ پاسپورت یا گذرنامه

پاسپورت یا گذرنامه

 

 

مواردی که برای دریافت پاسپورت باید بدانید

 

اشخاصی که قصد دارند از کشوری که در آن زندگی می‌کنند خارج شوند حال چه برای تفریح و چه مهاجرت بایستی گذرنامه یا پاسپورت داشته باشند. این پاسپورت‌ها درواقع یک نوع شناسنامه‌ی بین‌المللی محسوب می‌شوند و به‌وسیله آن هویت اشخاص و همچنین ملیت آن‌ها مشخص می‌شود. همین‌طور که برای خروج از کشور، گذرنامه واجب است برای ورود به خاک کشور دیگر نیز گذرنامه واجب است و بر طبق آن اجازه ورود به خاک کشورهای دیگر را دارید. پاسپورت از سال‌های قبل وجود داشته که اولین آن مربوط می‌شود به سال 450 قبل از میلاد مسیح. در ایران نیز همانند کشورهای دیگر برای خروج از کشور گذرنامه لازم است. طبق قانون، پاسپورت صلاحیت هر شخص برای ورود و خروج از مرزهای کشور است و سندی برای اقامت افراد در خارج از کشور محل اقامت خود محسوب می‌شود.

در ادامه درباره اینکه پاسپورت را چگونه بگیریم، سخن می‌گوییم.

 

 

گذرنامه یا پاسپورت

 

اشخاصی که دارای سن پایین‌تر از 18 هستند یا دارای قیم و ولی هستند، تنها با اجازه سرپرست امکان دریافت پاسپورت دارند. افرادی که سرباز هستند یا خدمت وظیفه خود را تمام نکردند تنها با مجوز کتبی که بایستی از اداره نظام‌وظیفه دریافت کنند، می‌توانند پاسپورت یا گذرنامه تهیه کنند. خانم‌های متأهل برای گرفتن پاسپورت به اجازه کتبی همسر خود نیاز دارند اما در موارد اضطراری، با اجازه دادستان همان شهر می‌توانند دریافت کنند. به این امر نیز توجه کنید که اگر شخصی با اجازه فرد یا سازمانی پاسپورت گرفته اگر آن شخص یا سازمان اجازه‌اش را پس بگیرد، دیگر شخص نمی‌تواند به خارج از کشور برود تا مشکلش حل شود.

 

ما در این مقاله سعی داریم که شما پاسپورت را با ویزا تفکیک کنید و اشتباه نگیرید.

 

 

چه کسانی نمی‌توانند گذرنامه بگیرند؟

 

کسانی هستند که به خاطر موضوعاتی که مقامات قضایی مشخص کرده‌اند اجازه خارج شدن از کشور را ندارند و امکان تهیه گذرنامه را ندارند. حتی اشخاصی که خارج از ایران سوءپیشینه‌ای دارند نمی‌توانند پاسپورت بگیرند و به طبع آن ویزا شینگن یا ویزا کانادا را نیز نمی‌توانند تهیه کنند. اگر مقامات قضایی خروج فردی به خارج از کشور را صلاح ندادند، در این حالت هم شخص اجازه دریافت پاسپورت داده نمی‌شود. اشخاصی هم هستند که از بدهی مالیاتی برخورد هستند و همچنین دارای اجرای دادگستری و ثبت‌اسناد هستند، امکان اینکه نتوانند بر طبق قوانین گذرنامه دریافت کنند وجود دارد.

 


اگر دنبال اخذ ویزای کانادا هستید کلیک کنید


 

انواع گذرنامه‌های ایران عبارت‌اند از:

 

 

پاسپورت عادی (توریستی)

 

این مدلی است که افراد هر کشور به‌منظور تحصیل، گردشگری و یا تجارت این گذرنامه را دریافت می‌کنند و به‌وسیله آن از کشور خارج می‌شوند.

 

 

گذرنامه دیپلماتیک

 

همان‌گونه که از نامش مشخص است این گذرنامه‌ها برای افرادی است که در مقام‌های بالایی سیاسی هستند و همچنین روند صدور ویزا برای هر کشوری حتی ویزا کانادا برای این افراد متفاوت است.

 

 

گذرنامه خدمت

 

این مدل از پاسپورت‌ها مخصوص کارکنان دولت است که برای سفرهای کاری خود از آن استفاده می‌کنند. قوانین موجود در این مدل مانند مدل دیپلماتیک است.

 

 

حتما بخوانید: در مورد ویزای کانادا مولتی 5 ساله هر چیزی میخواهید بدانید

 

مراحل دریافت پاسپورت یا گذرنامه

 

در مرحله‌ی اول شما بایستی به یکی از دفترهای خدمات الکترونیک پلیس +۱۰ مراجه کنید و بعد از پرداخت ۱۰۰۰ تومان به‌منظور دریافت فرم و شناسه‌ی پاسپورت آن را تکمیل کنید.

در مرحله‌ی بعد بایستی مبلغ ۳۷۵۰ تومان را به‌حساب شهرداری و مبلغ ۷۵۰۰۰ تومان را به‌حساب نیروی انتظامی واریز کنید.

در آخرین مرحله مدارکی که لازم است را به شکل کامل ارائه دهید و صدور گذرنامه را درخواست کنید و گذرنامه شما پس از صدور با پست به آدرس دقیقی که اعلام کرده‌اید ارسال می‌شود. معمولاً روند این کار بین 15 تا 30 روز کاری طول می‌کشد.

شماره‌حساب شهرداری تهران: ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶

شماره‌حساب نیروی انتظامی: ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۱۰۰۷

توجه داشته باشید مبلغ ۳۲۴۰۰۰ ریال برای صدور پاسپورت در دفتر الکترونیک انتظامی است که در همان پلیس +۱۰ پرداخت می‌شود و همچنین مبلغ پست هم بر روی آن محاسبه‌شده است.

ناگفته نماند که این مبلغ برای 7 مرداد 1397 است امکان اینکه تغییر کرده باشد وجود دارد.

 

 

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت

 

اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی‌های آن‌ها یا تأییدیه ثبت‌احوال به‌منظور همه‌ی متقاضیان.

در صورت  داشتن اعتبار آخرین گذرنامه آن را نیز باید ارائه دهید.

یک قطعه عکس رنگی ۶×۴ جدید که زمینه‌اش سفید باشد و تمام‌رخ باشد به گونه که:

1. شش ماه بیشتر از تاریخ آن نگذشته باشد.

2. آقایان نباید کلاه و کراوات و عینک و آرایش مو و محاسن و زیورآلات داشته باشند به‌گونه‌ای که پیشانی و گوش‌های آن‌ها دیده شود. و توجه داشته باشید رنگ لباس با پس‌زمینه یکی نباشد.

3. خانم‌ها بدون آرایش و زیورآلات و داشتن حجاب کامل، به‌وسیله روسری و یا مقنعه ساده و با رنگ تیره به‌گونه‌ای که گردی صورت آن‌ها مشخص باشد. (دخترانی که سنشان بالای۶ سال است حجاب کامل ضروری است)

اجازه محضری برای اشخاص زیر 18 سال از جانب پدر و یا قیم قانونی.

برای افراد 15 سال نیز باید شناسنامه‌ی آن‌ها عکس‌دار باشد.

دفترچه بیمه و گواهی اشتغال به تحصیل و یا گذرنامه عکس‌دار برای اشخاص بالای ۱۵ سال ضروری است.

توجه: افراد زیر 6 سال بایستی در دفتر حضورداشته باشند و همین‌طور یک قطعه عکس ضروری است.

 بازنشستگان نظامی که هنوز5 سال از بازنشستگی آن‌ها رد نشده است ارائه نامه از حفا یگان مربوطه ضروری است.

بازنشستگان نظامی که 5 سال از بازنشستگی آن‌ها گذشته است باید اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه دهند (دیگر نیازی به گواهی از کانون نیست)

نظامیان که همچنان شاغل هستند و بازنشسته نشده‌اند باید نامه موافقت حفا یگان مربوطه را اول به دبیرخانه اداره گذرنامه بدهند و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه نمایند.

 

مدارک مربوط به بانوان

 

خانم‌های متأهل اجازه محضری همسرشان را باید داشته باشند.

توجه: بانوانی در خارج از کشور اقامت دارند نیازی به اجازه محضری شوهرشان را ندارند، و همین‌طور اقامت با پاسپورت ایرانی نیز قابل‌قبول است.

توجه: خانم‌هایی که طلاق گرفته‌اند اصل طلاق‌نامه و بانوانی که شوهرشان در قید حیات نیست اصل گواهی فوت یا شناسنامه‌ی باطل‌شده را بایستی ارائه دهند.

 

مدارک مربوط به آقایان

 

آقایان بایستی اصل کارت هوشمند پایان خدمت و یا معافیت و یا اجازه رسمی اراده وظیفه عمومی برای سربازان یا کسانی که سربازی نرفته‌اند.

توجه: آقایانی سنی بیشتر از ۵۰ سال دارند نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارند.

آقایانی که در حال تحصیل هستند برای خارج شدن از کشور بایستی نامه‌ای از محل تحصیل خود دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل دهند.

 

 

تعویض پاسپورت

 

افراد ساکن تهران درحالی‌که پاسپورتشان گم شد یا قصد تعویض آن را داشته باشند بایستی اول اداره گذرنامه واحد غرب تهران واقع دریافت آباد، بلوار معلم، نرسیده به چهارراه قهوه‌خانه قرار دارد بروند.

توجه: اشخاصی که اعتبار گذرنامه آن‌ها به پایان رسیده و یا گم‌شده است احتیاجی به اعلام مفقودی نیست و این امکان را دارند که مستقیماً به دفاتر مراجعه نمایند و پاسپورت خود را تمدید کنند.نظرتان را بنویسیدمنو