دلایل تأخیر در پرواز خارجی و داخلی
دلایل تأخیر در پرواز خارجی و داخلی

تاخیر در پرواز خارجی و داخلی

 

 

دلایل تأخیر در پرواز خارجی و داخلی

 

برخی از مسافران تأخیرهای احتمالی پرواز را تجربه کرده و برخی دیگر فقط آن را شنیده‌اند. درهرصورت گاهی مسافران به دلیل مشکلات احتمالی پرواز داخلی و خارجی در خرید بلیط هواپیما مردد هستند. روند مسافرت‌های هوایی گاهی مطابق انتظاراتمان نبوده و به‌درستی پیش نمی‌رود. اغلب مسافران در این مواقع کلافه و عصبانی می‌شوند. اما اگر به عمق این موضوع بپردازیم صبر کردن برایمان آسان‌تر می‌شود. در این مقاله با دلایل تأخیر در پروازهای داخلی و خارجی آشنا خواهید شد و شاید تأخیرها پس‌ازآن کمی منطقی‌تر به نظر برسند.

 

 

پرواز خارجی و داخلی شامل تأخیر

 

هنگام خرید بلیط هواپیما و انتظار برای پرواز بهتر است بدانید پروازهایی در دسته‌بندی تأخیری قرار می‌گیرند که بیش از 30 دقیقه را گذرانده باشند. پرواز خارجی و داخلی زیر 30 دقیقه شامل پرواز با تأخیر نمی‌باشند.  دلایل گوناگونی وجود دارند که منجر به تأخیر پروازها می‌شوند. ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به شرایط نامناسب جوی، وجود نقص فنی و کمبود قطعات، لغو فرود هواپیماها، ترافیک‌های هوایی و مشکلات مربوط به شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها اشاره کرد.

 

 

لغو پرواز داخلی و خارجی

 

بیشترین دلایلی که منجر به لغو پروازهای داخلی و خارجی می‌شود مربوط به شرایط جوی نامناسب و وجود نقص فنی پیش از پرواز است. به دلیل تحریم‌های پیش‌آمده برطرف کردن نقص فنی کمی دشوارتر شده و تغییر قطعه به‌سختی انجام می‌شود. به همین دلیل ممکن است ساعات زیادی طول بکشد تا یک قطعه تعمیر شود. این قضیه در پروازهای دیگر هم اثر می‌گذارد و منجر به تأخیر آن‌ها نیز می‌شود. نوسازی ناوگان هوایی بهترین راه‌حل برای رفع این مشکل می‌باشد. شما باید پیش از خرید بلیط هواپیما تمام موارد احتمالی را در نظر بگیرید.

 

حتما بخوانید: ترفندهای خرید بلیط هواپیما خارجی و داخلی

 

شرایط خاص در تأخیر پرواز خارجی و داخلی

 

تأخیرهایی که در خصوص شرایط جوی نامناسب می‌باشد مسئله‌ای خارج از کنترل بوده و به سازمان هواپیمایی مربوط نمی‌شود. به همین دلیل است که برخی مسافران در این شرایط اقدام به خرید بلیط هواپیما نمی‌کنند مگر آنکه مجبور باشند. آب‌وهوای مناسب در موفقیت یک پرواز و نشست‌وبرخاست خلبان تأثیر مستقیمی دارد. با نامساعد شدن شرایط جوی دید خلبان کاهش‌یافته و کارها سخت‌تر می‌شود. هنگام بلند شدن هواپیما خلبان به دید 300 متری نیاز داشته و برای فرود آمدن و پیدا کردن باند هم باید دید بیشتری داشته باشد.

 

 

نبود دید کافی در پرواز

 

در مواقعی که دید کافی برای فرود وجود نداشته باشد اگر خلبان در فاصله‌ی 90 متری از زمین باشد و بازهم باند دیده نشود، می‌بایست تا زمان مشاهده کردن باند فرود به اوج گرفتن هواپیما ادامه دهد. این مسئله نیز یکی دیگر از دلایل تأخیر هست که مسافران هنگام خرید بلیط هواپیما بهتر است آن را بدانند. در سه مورد احتمال تأخیر به دلیل شرایط جوی وجود دارد که عبارت‌اند از: فرودگاه مبدأ، هنگام پرواز و فرودگاه مقصد.

 

 

تراکم هواپیما در فرودگاه

 

مسئله‌ی دیگر که سبب تأخیر پرواز خارجی و داخلی می‌شود ترافیک هوایی بوده که به آن اشاره شد. هنگامی‌که هواپیما وارد فرودگاه می‌شود گاهی اوقات تراکم و ازدحام سبب تأخیر شده و نارضایتی مسافران را به همراه خواهد داشت. در این صورت هواپیماها باید به‌صورت دایره‌ای در حومه‌ی فرودگاه منتظر مانده تا شرایط فرود مهیا شود. لغو فرود نیز مسئله‌ای دیگر است؛ هنگامی‌که به دلایل امنیتی شرایطی برای فرود نباشد خلبان باید به پرواز خود ادامه داده و هنگام فراهم شدن شرایط فرود آید. همه‌ی این مسائل سبب ایجاد تأخیر در پروازها می‌شود که بهتر است همه‌ی مسافرانی که خرید بلیط هواپیما را با موفقیت انجام داده‌اند نسبت به این قضیه آگاه باشند.

 

 

مشکلات دیگر که باعث تأخیر در پرواز می‌شود

 

درنهایت برخی تأخیرها مربوط به سوء مدیریت می‌باشد که باید سریعاً از جانب سازمان پیگیری‌های لازم انجام شود. شایان‌ذکر است که تا اطمینان حاصل نکردن از ایمنی هواپیما، اجازه‌ی پرواز صادر نخواهد شد. نکته‌ی دیگری که معاون سازمان هواپیمایی بیان کرده است این است که هیچ شرکتی از تأخیر پروازها سود نمی‌کند. چراکه با تأخیر تعداد پروازها کمتر شده و از همه مهم‌تر نارضایتی مسافران بیشتر می‌شود.نظرتان را بنویسیدمنو